Královský hrad Wawel

Wawel, Krakow
Wawel

Královský hrad Wawel

Královský hrad Wawel (Zamek Królewski na Wawelu) je dřívější sídlo polských králů. Nyní funguje jako muzeum. Je zde pět stálých expozic, a to reprezentativní královské komnaty, soukromé královské komnaty, korunovační pokladnice a zbrojnice, výstava Wawel Zaginiony a expozice umění orientu. Dále je k dispozici sezónní trasy Budovy a zahrady Wawelu, Basta Sandomierska a Smocza Jama. Vstup do areálu hradu je zdarma.
http://wawel.krakow.pl

Reprezentativní královské komnaty (Reprezentacyjne Komnaty Królewskie)

Výstava zahrnuje několik pokojů v přízemí a zejména reprezentační pokoje ve druhém patře (tzv. Piano nobile) severního a východního křídla, které vykonávaly reprezentativní funkci. Výstavní pokoje jsou vybaveny starožitným nábytkem, malbami, keramikou, sochami a tapiseriemi.
Prohlídka je individuální, bez průvodce. Otevřeno je v letní sezóně (od 1. dubna do 31. října) úterý až pátek od 9:30 do 17, v sobotu a v neděli od 10 do 17, v pondělí je zavřeno. Vstupné je 20 zł.
V zimní sezóně (od 2. listopadu do 31. března) je otevřeno úterý až sobota od 9:30 do 16, v neděli od 10 do 16, v pondělí je zavřeno. Vstupné je 16 zł. V zimní sezóně je v něděli vstup zdarma.
http://wawel.krakow.pl/pl/op/82/Reprezentacyjne-Komnaty-Krolewskie

Soukromé královské komnaty (Prywatne Apartamenty Królewskie)

V rámci této expozice jsou představeny pokoje v prvním patře, které používali členové královské rodiny a příslušníci dvora jako soukromé pokoje.
Otevřeno je v letní sezóně (od 1. dubna do 31. října) úterý až pátek od 9:30 do 17, v sobotu a v neděli od 10 do 17, v pondělí je zavřeno. Vstupné je 25 zł.
V zimní sezóně (od 2. listopadu do 31. března) je otevřeno úterý až sobota od 9:30 do 16, v neděli a v pondělí je zavřeno. Vstupné je 21 zł. V ceně vstupenek je průvodce v polštině nebo v angličtině.
http://wawel.krakow.pl/pl/op/173/Prywatne-Apartamenty-Krolewskie

 

Arkádové nádvoří, Wawel, Krakov
Arkádové nádvoří, Královský hrad Wawel

Korunovační pokladnice a zbrojnice (Skarbiec Koronny i Zbrojownia)

Korunovační pokladnice je expozice nacházející se v přízemí hradu, v jeho severovýchodním rohu. V pokladnici jsou například korunovační boty Zikmunda Augusta, korunovační meč polských králů, meč Zikmunda Starého a jeho pohřební koruna.
Zbrojnice představuje sbírky zbraní a nachází se ve východním křídle hradu, v pěti sálech v přízemí a ve sklepení.
Otevřeno je v letní sezóně (od 1. dubna do 31. října) v pondělí od 9:30 do 13 hodin, v úterý až pátek od 9:30 do 17, v sobotu a v neděli od 10 do 17. Vstupné je 20 zł. V letní sezóně v pondělí vstup zdarma.
V zimní sezóně (od 2. listopadu do 31. března) je otevřeno úterý až sobota od 9:30 do 16, v neděli a v pondělí je zavřeno. Vstupné je 16 zł.
http://wawel.krakow.pl/pl/op/83/Skarbiec-Koronny-i-Zbrojownia
Umění Východu (Sztuka Wschodu)

Tato výstava nám představuje orientální předměty, keramiku a zbraně ze středního Východu. Nejvýznamnější součástí expozice v prvním patře západního křídla hradu jsou trofeje a předměty související s vítězstvím nad tureckými vojsky u Vídně (12. listopadu 1683) za účasti vojsk Jana III. Sobieského.
Otevřeno je v letní sezóně (od 1. dubna do 31. října) v úterý až pátek od 9:30 do 17, v sobotu a v neděli od 10 do 17, v pondělí je zavřeno. Vstupné je 8 zł.
V zimní sezóně (od 2. listopadu do 31. března) je otevřeno úterý až sobota se vstupy v 11 a ve 14 hodin, v neděli (krom vybraných březnových nedělí) a v pondělí je zavřeno. Vstupné je 7 zł.
http://wawel.krakow.pl/pl/op/81/Sztuka-Wschodu

Ztracený Wawel (Wawel Zaginiony)

Výstava o historii Wawelu.
Otevřeno je v letní sezóně (od 1. dubna do 31. října) v pondělí od 9:30 do 13 hodin, v úterý až pátek od 9:30 do 17, v sobotu a v neděli od 10 do 17. Vstupné je 10 zł. V letní sezóně v pondělí vstup zdarma.
V zimní sezóně (od 2. listopadu do 31. března) je otevřeno úterý až sobota od 9:30 do 16, v neděli od 10 do 16 hodin, v pondělí je zavřeno. Vstupné je 8 zł. V zimní sezóně je v něděli vstup zdarma.
http://wawel.krakow.pl/pl/op/49/Wawel-Zaginiony

Královské zahrady, Wawel, Krakow
Královské zahrady na Wawelu

Budovy a zahrady Wawelu (Budowle i ogrody Wawelu)

Trasa představuje hradní nádvoří, terasy a zákoutí Wawelu a také Královské zahrady.
Tato prohlídková trasa je v provozu od 23. dubna do 30. září, a to jen za nedeštivého počasí. Prohlídka je s průvodcem a trvá asi hodinu a půl. v pondělí od 9:30 do 13 hodin, v úterý až pátek od 9:30 do 17, v sobotu a v neděli od 10 do 17. Vstupné je 18 zł. Vstupenka platí i na Sandoměřskou baštu (Baszta Sandomierska).
http://wawel.krakow.pl/pl/op/50/TRASY-SEZONOWE-godziny–ceny#gardens

Sandoměřská bašta (Baszta Sandomierska)

Jedna ze tří zachovaných wawelských bašt. Z nejvyššího patra je hezký výhled na Wawel i Krakow.
Tato prohlídková trasa je v provozu od 23. dubna do 30. září. Prohlídka je individuální, je třeba vyjít 137 schodů. Vstupné je 4 zł.
http://wawel.krakow.pl/pl/op/50/TRASY-SEZONOWE-godziny–ceny#baszta

Mapa Krakowa - Královský hrad Wawel

Mapa Wawelu a okolí s vyznačením Královského hradu na Wawelu. Zdroj:“Mapy.cz“

Foto 1: Pohled na Katedrálu a Královský zámek na Wawelu. Zdroj: commons.wikimedia.org  Autor: FotoCavallo Licence: CC BY-SA 3.0
Foto 2: Arkádové nádvoří, Královský hrad Wawel. Autor: PZ
Foto 3: Královské zahrady na Wawelu