Doprava

Vlakové nádraží Kraków Glówny
Vlakové nádraží Kraków Główny

Doprava

Aktualizováno leden 2020

Letiště

Hlavním krakowským letištěm a mimo jiné druhým největším letištěm v Polsku je Letiště Kraków-Balice, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice (KRK). Toto letiště najdeme v obci Balice asi 11 km západně od centra Krakowa. (GPS: 50°4’18.939″N, 19°48’3.886″E).
Z letiště do centra města, nebo z hlavního vlakového nádraží na letiště se nejlépe dostaneme vlakem a to z nádraží Kraków Glówny do stanice Kraków Lotnisko/Airport (50°4’15.474″N, 19°48’5.238″E). Cesta trvá 18 minut a stojí 9 PLN. Jízdní řády najdete na webu společnosti Koleje Malopolskie. Vlaková stanice je za vícepodlažním parkovištěm a s terminálem je spojena lávkou.
Do centra města se z letiště dostaneme také autobusy městské dopravy, a to linkou 208 (cesta trvá 45 minut) a noční linkou 902. Jízdenka stojí 4,60 PLN. Autobusy stojí v centru města na zastávce Kraków Glówny Wschód, což je přímo před vlakovým nádražím Kraków Glówny.
Jízdní řády najdete na http://rozklady.mpk.krakow.pl/
Web letiště: http://www.krakowairport.pl/

Vlak

Hlavní vlakové nádraží (Kraków Glówny, GPS:50°4’5.737″N, 19°56’56.006″E) leží poblíž krakowského starého města, a to asi 500 metrů severovýchodně, mezi ulicemi Pawia a Wita Stwosza. Přímo na hlavní náměstí je to asi jeden kilometr. Dopravu v okolí Krakowa zajišťují Koleje Malopolskie.

Bus

Hlavní autobusové nádraží (Dworzec MDA, aneb Malopolski Dworzec autobusowy, GPS:50°4’4.362″N, 19°56’59.869″E) najdeme na ulici Bosacka v těsné blízkosti hlavního vlakového nádraží (Kraków Glówny).

Auto

Jižně od Krakowa prochází dálnice A4 z Katowic (na kterou se zde dá napojit z dálnice A1 od hranic z ČR, z Bohumína a z české dálnice D1) která dále pokračuje na Tarnów, Rzeszów a hranice s Ukrajinou.
Doprava ve městě

MHD

Městská doprava v Krakowě je zajišťována autobusy a tramvajemi. Síť MHD je rozdělena na dvě zóny-město Krakow a aglomeraci (tam patří i krakowské letiště). Dvacetiminutová jízdenka stojí 3,40 PLN, padesátiminutová (nebo na jednu cestu) je za 4,60 PLN, devadesátiminutová je za 6 PLN, 24hodinová stojí 15 PLN pro jednu zónu, 20 PLN pro dvě zóny. Výhodnou může být víkendová rodinná jízdenka platná pro až dva dospělé a až pět děti, která stojí pro obě zóny 16 PLN. Ceník jídného je na
http://kmkrakow.pl/bilety/ceny-biletow.html
Přehled linek, jízdní řády a další informace najdete na http://kmkrakow.pl/
Vyhledávač spojení najdete na https://www.e-podroznik.pl

Vodní tramvaj

Spíše turistickou atrakcí je tzv. „Vodní tramvaj“ (KTW,Krakowski Tramwaj Wodny) dopravní spojení loděmi po pravidelných trasách po řece Wisle, která je v provozu od května do září. Ceny jsou vyšší než v tramvajích a autobusech. Cena na městské trati Salwator-Wawel-Kazimierz je 10 PLN.
Jízdní řád najdete na http://www.tramwajwodny.net.pl/

Foto: Vlakové nádraží Kraków Główny. Zdroj: commons.wikimedia.org  Autor: Muri  Licence: CC BY-SA 3.0