Katedrála na Wawelu

Katedrála, Wawel, Krakow
Katedrála na Wawelu

Katedrála na Wawelu (Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie) je kostel jenž býval místem korunovace polských králů a ve kterém jsou pohřbení polští králové, sv. Stanislav a Sv. Hedvika z Anjou a významné polské osobnosti. Jde o trojlodní gotickou katedrálu, kterou nechal stavět v roce 1320 Vladislav I. Lokýtek.
Katedrála má tři věže. Wieża Zygmuntowska vznikla přestavbou z obranné bašty v 15. století. V této věži je pět největší zvonů, a to Královský zvon Zygmunt, což je největší zvon wawelské katedrály, pochází z roku 1520, a nechal ho vyrobit král Zikmund Starý. Dalšími zvony v této věži jsou zvony Waclaw, Urban, Kardynal a Stanislaw. Další věží je Wieża Srebrnych Dzwonów, která je nejstarší zvonicí katedrály, její spodní část pochází z 12. století. Třetí věží je Wieża Zegarowa, věž na které jsou věžní hodiny.
Vstup do katedrály je bezplatný. Vstupné 14 zl umožňuje shlédnout královské hroby, katedrální muzeum (Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II na Wawelu), zvon Zygmunt a několik katedrálních kaplí. Katedrální muzeum je zavřeno v neděli. (Aktualizováno 18. ledna 2020).
http://www.katedra-wawelska.pl/

Mapa krakova - Katedrála na WaweluMapa Wawelu a okolí s vyznačením Katedrály na Wawelu. Zdroj:“Mapy.cz“

Foto: Katedrála na Wawelu. Zdroj: commons.wikimedia.org  Autor: Jar.ciurus Licence: CC BY-SA 3.0