Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Mariánský kostel, Krakow
Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo také Mariánský kostel (v polštině Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, nebo bazyliką Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zkráceně bazyliką Mariacką nebo kościół Mariacki) je trojlodní cihlová gotická bazilika se dvěma věžemi, stojící na Mariánském náměstí (Plac Mariacki), které vzniklo zrušením hřbitova, který obklopoval kostel až do roku 1795 a přiléhá k severovýchodnímu rohu hlavního náměstí (Rynek Główny). Kostel Nanebevzetí Panny Marie nese od roku 1962 titul basilica minor. Kostel byl vybudován ve 14. a 15. století na místě, kde ještě na začátku třináctého století stával dřevěný kostel, který byl v letech 1220-1221 nahrazen zděným románským kostelem, který byl však zanedlouho zničen při tatarských nájezdech na město. Od roku 1290 byl na zbytcích zničeného kostela stavěn nový zděný gotický kostel, který byl vysvěcen v roce 1320. Od té doby pokračovaly přístavby kostela (presbytář, kaple). V první polovině 15. století byla zvýšena severní věž, aby od té doby mohla plnit funkci městské hlásky.
V letech 1487-1489 byl v kostele postaven vyřezávaný křídlový oltář Veita Stosse, velké řezbářské dílo pozdní gotiky. V 18. století byl ineriér kostela přeměněn v duchu barokního slohu. na konci 19. století pak přišlo na úpravy v novogotickém stylu. V té době můžeme sledovat v úpravách kostela i českou stopu, na výmalbě některých kaplí se podílel slavný polský malíř Jan Matejko (jeho otec pocházel z Čech).
Kostel nanebevzetí Panny Marie je jedním ze symbolů Krakova a jedním z největších turistických lákadel města.
Dominantou samotného kostela jsou dvě vysoké věže. Vyšší je severní věž, zvaná Hejnalicą. Tato
věž je 82 metrů vysoká a je postavena na čtvercovém půdorysu, který na úrovni devátého patra přechází do osmiúhelníku, se dvěma patry oken. Věž je pokryta gotickou helmicí vyrobenou Matiasem Heringkanem v roce 1478. Helmice se skládá z osmihranné špičaté jehlice, obklopené věnečkem z osmi věžičkami. Na jehlici byla v roce 1666 umístěna zlacená koruna o průměru 2,4 metrů a výšce 1,3 metrů. Ve výšce 54 metrů je na severní věži místnost trubačů, ze které se hraje každou hodinu známý Hejnał Mariacki (Mariánský hejnal, hudební znělka). Věž je přístupná, při úpatí věže, na její severní straně, se nachází obdélníkový přístavek, ve kterém je umístěno kamenné schodiště vedoucí dovnitř věže. Nižší, jižní věž, je 69 metrů vysoká, je určena jako zvonice kostela. Věž má čtvercový půdorys. V prvním patře této věže je renesanční kaple sv. Pavla. Věž je zakryta pozdně renesanční helmicí vyrobenou v roce 1592. V jižní věži najdeme čtyři liturgické zvony. Jsou jimi Półzygmunt, Tenebrat, Misjonał, a Campan Antiqua. Nejstarším zvonem je Campan Antiqua, odlitý kolem roku 132O, který patří mezi nejstarší dochované zvony v Polsku. Největším zvonem je Półzygmunt s průměrem 180 cm a váhou okolo 4,8 tuny.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Interiér kostela Nanebevzetí Panny Marie

Mariánský kostel pro turisty
V kostele probíhá každý den otevírání hlavního oltáře, a to v 11.50. Tato ceremonie je od 13. listopadu 2017 do odvolání zrušena a oltář zůstává stabilně otevřený.
V září a v říjnu 2018 bude bazilika uzavřena pro turisty z důvodu renovace.
Kostel je pro turisty otevřen od 11:30 do 18 hodin v pracovní dny a v soboty a od 14 do 18 hodin v neděli a ve svátky. Vstupné do baziliky je 10 zł pro dospělé, 8 zł pro seniory nad 65 let a 5 zł pro děti, mládež a studenty. Pokladna se zavírá 15 minut před koncem otevírací doby.
Vyšší věž kostela je přístupná pro turisty a to ze strany od Floriánské ulice. Věž je uzavřena v lednu a v únoru. V listopadu, v prosinci a v březnu je otevřeno jen od čtvrtku do soboty, a to od 9:10 do 17:30 s přestávkou mezi 11:30 a 13:10. Od dubna do října je otevřeno od úterý do soboty od 9:10 do 17:30 s přestávkou mezi 11:30 a 13:10. A v neděli od 13:10 do 17:30. V pondělí je zavřeno. Vstup na věž je co 30 minut. Maximálně skupina deseti osob. děti mladší sedmi let na věž nemůžou z bezpečnostních důvodů. Věž může být uzavřena z důvodu špatných povětrnostních podmínek. Vstupné na věž je pro dospělé 15 zł, pro děti a mládež od 7 do 18 let 10 zł.

Oficiální stránka kostela: http://mariacki.com/
Vstupné, otevírací doba na oficiální stránce: http://mariacki.com/turysci/

Mapa krakowa - Mariánský kostelMapa Krakovského rynku s vyznačením kostela nanebevzetí Panny Marie Zdroj: „Mapy.cz“

Foto 1: Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Autor: PZ
Foto 2: Interiér kostela Nanebevzetí Panny Marie. Zdroj: commons.wikimedia.org  Autor: Zygmunt Put Zetpe0202  Licence: CC BY-SA 3.0