Staré Město

Rynek Glówny
Krakovský rynek, Staré Město

Staré Město je nejstarší částí Krakowa. Centrem Starého Města je Krakovský rynek (Rynek Główny), který byl vytýčen v roce 1257, kdy byl Krakov znovu lokován na základě magdeburského městského práva a to knížetem Boleslavem Stydlivým. Při stejné příležitosti bylo rozložení zástavby a ulic Starého Města vytýčeno v šachovnicovém systému. Staré Město bylo obtočeno městskými hradbami se systémem městských bran a bašt, nyní jej obklopují Planty (systém městských parků vzniklý po zboření městských hradeb). Do roku 1954 bylo Staré Město (bez Wawelu) městskou čtvrtí (dzielnica) I Śródmieście. V roce 1978 bylo Staré Město (spolu s Wawelem, Stradomiem a Kazimierzem) zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.
Mezi hlavní památky Starého Města patří Mariánský kostel, Sukiennice, radniční věž, kostel sv. Vojtěcha, Barbakán, Floriánská brána.

Mapa Starého Města, Krakow Mapa krakovského Starého Města. Zdroj: „Mapy.cz“

Foto: Krakovský rynek z pohledu z Mariánského kostela. Vepředu Sukiennice, za ní radniční věž, vlevo dole socha A. Mickiewicze. Zdroj: commons.wikimedia.org Autor: Jorge Lascar Licence: CC BY-SA 3.0